بازگشت به صفحه فناوری و شبکه های اجتماعی

بیت کوین چیست؟بیت کوین | پول دیجیتال | ارز دیجیتال | تراکنش
بیت کوین چیست؟

تعداد بازدید : 152

بیت کوین و خالق اسرار آمیزش

بیت کوین (Bitcoin)  نوعی واحد پول دیجیتال و در واقع واحد پول رایج در شبکه است. اما واقعاً بیت کوین چیست و از کجا آمده است؟

 این پدیده اولین بار اوایل فوریه سال ۲۰۰۹، در پی مقاله ای، توسط برنامه نویس ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتومنتشر، و به دنیا معرفی شد. این برنامه نویس مرموز که تا کنون هیچ گونه اطلاعات شخصی از خود در دسترس قرار نداده، برای اولین بار از پول دیجیتال در وب ‌سایت (P2P Foundation)حرف زد و نوشت:

"من یک سیستم پرداخت الکتریکی Open Source ایجاد کرده‌ام که بیت کوین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل‌کننده‌ غیرمتمرکز، بدون سرور مرکزی یا تکیه بر نهادهای‌ اعتبار."

ناکاموتو واحد پولی ای  خلق کرد و آن را بیت کوین نامید که ترکیبی از کلمات بیت به معنای واحد اطلاعات کامپیوتری و کوین که به معنی سکه است. البته پول اختراع شده توسط او هیچ شباهتی به سکه یا اسکناس نداشت، هیچ اثری از کاغذ، مس، نقره یا طلا در ساخت این پول عجیب نبود، فقط ۳۱ هزار خط برنامه و یک اعلامیه اینترنتی. ناکاموتو ادعا کرده بود که مردی ۳۶ ساله اهل کشور ژاپن است و اعلام کرده بود که بیش از یک سال وقت صرف نرم افزاری به نام بیت کوین کرده و انگیزه خود از این کار را خشم زیاد از وضعیت فاجعه بار اقتصادی برشمرد. وی افزود که می خواسته واحد پولی اختراع کند که تحت تاثیر سیاست های غیر قابل پیش بینی مالی، دزدی های بانکداران و سیاست نباشد.

 

ویژگی ها

به طور کلی نرم افزار بیت کوین قابلیت های قابل توجهی مانند:

  1. تراکنش های بی واسطه به هر نقطه ای از جهان .
  2. نداشتن کارمزد یا بسیار کم بودن آن برای این تراکنش ها.
  3. مردم می توانند بدون هیچ واسطه ای انتقالات مالی انجام دهند.
  4. هیچ کس از خارج سیستم قادر به تولید پول بیشتری نیست.
  5. بانک های مرکزی و دولت ها نقشی در تولید بیت کوین ندارند. 
  6. در بیت کوین همه چیز بر پایه رمزنگاری است نه بر پایه اعتماد.

 

نکاتی در مورد نحوه کار بیت کوین

بانک ها همواره بر تبادل الکترونیکی مالی نظارت دارند، تا کسی نتواند یک پول را دو بار خرج کند! درباره پول نقد چنین مساله ای مطرح نیست زیرا نمی توان یک اسکناس را به دو نفر همزمان داد، اما در مورد پول دیجیتال همواره این خطر وجود دارد که یک پول چند بار خرج شود. ناکاموتو راه حل هوشمندانه ای با استفاده از روش رمزنگاری ارائه کرد.

 نرم افزار بیت کوین تمام تبادلات مالی را رمزنگاری می کند، فرستنده و دریافت کننده بیت کوین در هر مبادله با رشته ای از اعداد شناخته می شوند اما یک مدرک عمومی از حرکت هر بیت کوین در تمام شبکه منتشر می شود. در این مبادلات نام طرفین مبادله محفوظ است اما همه می توانند انتقال پول را مشاهده کنند بنابر این نرم افزار اجازه نمی دهد یک پول دو بار خرج شود. یک زنجیره بلوکی (Blockchain) محلی برای ثبت تراکنش های عمومی است که به اشتراک گذاشته شده است و کل شبکه بیت کوین را شامل می شود. همه تراکنش های تایید شده در این زنجیره ثبت می شوند. به این ترتیب می توان در  تراکنش های جدید بررسی کرد که بیت کوین هایی که خرج می شوند متعلق به فرستنده هستند یا خیر.

به عنوان یک کاربر جدید، می توانید بدون دانستن جزئیات فنی شروع به کار با بیت کوین کنید. همین که یک کیف پول بیت کوینی روی کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه خود نصب کردید، اولین آدرس بیت کوینی شما تولید شده و می توانید در صورت نیاز، آدرسهای بیشتری هم بسازید. می توانید آدرسهای خود را برای دوستانتان فاش کنید تا آنها بتوانند به شما پرداخت کنند و یا برعکس. در حقیقت، بسیار شبیه به طرز کار ایمیل است جز آنکه آدرسهای بیت کوینی فقط باید یکبار استفاده شوند.


(میانگین امتیاز 3.9 از 10 رای)


آموزش کسب و کار

مشاوره کسب و کار

مجله کسب و کار

ارتباط با ما

یزد- بلوار باهنر- جنب پیتزا فروتن- پلاک 194

03537281281

03537281282


info@ssd-cg.com» بازدید امروز: 1
» بازدید دیروز: 17
» افراد آنلاین: 1
» بازدید کل: 24345